İçeriğe geç
Anasayfa » Ekran menteşesi kırıldı: Laptop Menteşe ve Kasa Tamiri

Ekran menteşesi kırıldı: Laptop Menteşe ve Kasa Tamiri

laptop ekran menteşesi kırıldı, laptop menteşe tamiri ve kasa tamiri

Ekran menteşesi kırıldı ğında bilgisayarınızı nasıl tamir ediyoruz?

İçindekiler Tablosu

Laptop Menteşe ve Kasa Tamiri

laptop menteşe ve kasa tamiri: laptop menteşesı kırıldı

Laptop bilgisayar kasalarının en zayıf noktaları menteşelerin bulunduğu bölümdür. Bu nedenle çarpma, düşme gibi durumlarda ekran hasarlarının yanı sıra sıklıkla menteşe kırılma durumlarını görmekteyiz.

Çoğunlukla menteşe kırığı olarak tabir etsek de, aslında bu hasarların büyük bir kısmında menteşenin kendisinde herhangi bir sorun olmuyor.

Menteşe mi kırık, yoksa kasa mı?

Menteşe aslında laptop kapağının orada durmasını ve hareket etmesini sağlayan demir mekanizmanın adı. Bağlı olduğu plastik parçaların hepsi kasaya ait parçalar, yani menteşenin kendisine ait değiller. Menteşenin kendisi metal bir aksam olduğumdan çoğunlukla kasadaki vida yuvalarında ve bunların etrafında hasar görüyoruz. Bununla birlikte. zaman zaman demir menteşenin kendisinin hasar gördüğü durumlar da oluyor.

Kırık menteşe nasıl tamir edilir?

Eğer demir menteşenin kendisi kırıksa, yenisiyle değiştirmek dışında bir çözüm olmayacaktır.

Kırık laptop kasası nasıl tamir edilir?

Normal şartlarda laptop kasası kırıldığında bunun iki çözümü var: Birinci ve daha masraflı olan çözüm, laptop kasasının tamamen değişmesi. İkinci yöntem ise kırılan bölümün uygun materyal kullanılarak kaynatılması. Tabi burada işçiliğin ve kullanılan malzemenin öneminin büyük olduğunu söylemeliyiz.

Ekran menteşesi kırıldı: Plastik Kaynakla Onarım

Biz, uygun fiyatlı ve kalıcı sonuç veren plastik kaynak yöntemini tercih ediyoruz. Bir uzman tarafından doğru ve sağlıklı işçilikle yapılan plastik kaynak işlemi çok uzun ömürlüdür. Bu nedenle servisimizde gerçekleştirdiğimiz kasa plastik kaynak işlemlerine iki yıl garanti veriyoruz.

Yapıştırma işlemi neden sağlıksız?

Aslında kasa tamir işleminin -bizim hiç tavsiye etmediğimiz- bir yöntemi daha var. Bazı servislerce güçlü yapıştırıcı ve dolgu malzemesi kullanarak tamir yoluna gidiliyor. Fakat bu yöntemle tamir edilen hasarlarda kısa süre içerisinde esneme ve çatlamalar ortaya çıkıyor. Bu nedenle yapıştırıcı ve dolgu ile yapılan işlemleri biz servisimizde uygulamayı tercih etmiyoruz. Evet, plastik kaynak işleminde yapıştırma işlemine nazaran dört ila altı kat daha fazla zaman ve emek harcıyoruz ama sonuçtan emin oluyoruz.

ekran menteşesi kırıldı, kasa tamiri: kasa onarımı nasıl yapılıyor?

Kaynak işlemi nasıl yapılıyor?

Kaynak işlemi için öncelikle cihazınızı açıyoruz. Bu adım gerçekten işlemin en kritik adımıdır. Çünkü bu esnada ekran, kırık bir menteşe ve çerçeve içerisinde tamamen desteksiz durur. Yanlış bir bası ile ekran çatlaması ve hiç istenmeyen sonuçlar ortaya çıkması olasıdır. Bu nedenle özellikle dikkat gerektiren bu adımı özenle uyguluyoruz. Akabinde kasanın alt kısmını da tam olarak söküyor ve ana kartı da çıkararak kasanın içini tamamen boşaltıyoruz.

Kasa onarımı nasıl yapılıyor?

Menteşenin kendisinde kırılma varsa menteşeyi yenisiyle değiştiriyoruz ve akabinde kasadaki ve menteşe civarındaki hasarın boyutunu net olarak inceleyip onarım işlemine başlıyoruz.

Anlattığımız gibi, onarımda plastik kaynak işlemini tercih ediyoruz. Vida yuvalarından kırık olanları ayırıp, iç metal yuvaya yeni plastik çerçeve giydiriyoruz. Burada da tam açı ve “terazi”yi tutturmak çok önemli. Sonrasında kasanın iç kısmında gerekli kaynak işlemlerini yapıyoruz. Şayet dış yüzeyden görünen kırılmalar varsa bu yüzeydeki ince makyaj işlemini gerçekleştiriyoruz.

Laptop bilgisayarınızı toplayarak hasardan önceki haliyle size teslim ediyoruz. Tüm bu işlemler hasarın boyutuna göre genellikle 4 ila 6 saat sürmekte.

Ekran hasarı nasıl tamir olur?

Tam da burada eklemek istediğimiz bir nokta var: Eğer menteşe hasarı ile birlikte cihazınızın ekranında da bir sorun mevcutsa, bunu da servisimizde en hesaplı ve kaliteli şekilde çözüyoruz. Laptop ekran değişimi yazımıza göz atabilirsiniz.

ekran değişimi, ekran kırıldı

Kasa değişimi yapıyor musunuz?

Tüm bunlara ek olarak, herhangi bir nedenle kasa değişimi işlemini tercih etmeniz de olasıdır. Bu durumda birçok marka ve model cihazın orijinal kasasını temin edip değişim yapıyoruz.

Uzaktan gönderim mümkün mü?

Şayet kasa, menteşe hasarlı bir cihazınız varsa ve yakınlarda değilseniz, cihazınız bize göndermek için anlaşmalı kargo firmamıza müşteri numaramızı belirterek teslim etmeniz yeterlidir. Bu esnada cihazı çok iyi paketlediğinizden emin olunuz. İletişim ve kargo bilgilerimiz için lütfen tıklayınız.

Garantili cihazların durumu

Darbe ve sıvı teması durumlarının garantiye girmeyeceğini hatırlattıktan sonra, belirtelim: Biz servisimizde garanti kapsamı dışında kalan cihazlar için hizmet vermekteyiz. Bizden fiyat aldıktan sonra, eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa ve hasarın garanti kapsamında tamir edilmesi gerektiğini düşünüyorsanız lütfen bilgisayarınızın üreticisi olan firmanın web sitesini inceleyiniz: Acer™ TürkiyeAsus™ TürkiyeApple™ TürkiyeCasper™Dell™ TürkiyeHP™ TürkiyeLenovo™ TürkiyeMonster™Msi™ TürkiyeSamsung™ TürkiyeSony™ TürkiyeToshiba™ Türkiye . Adı geçen markaların her biri kendi sahiplerinin tescilli markasıdır

Laptop Ekran Değişimi ve Laptop Ekranı Kırıldı başlıklı yazılarmıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Ekran menteşesi kırıldı ; bilgisayarlara uyguladığımız tamir yöntemini detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Web sitemize hemen hemen tüm arama motorlarından ulaşabilirsiniz. Bunlardan bazılarını listelemek gerekirse; Google, Yandex, Ask, Vuhuv, Com, Visymo, Searchley, arama motorlarından sayfalarımıza erişmeniz mümkündür.

Etiketler:
Bizi Arayın